Jak przygotować domek drewniany na zimę?

   23.01.2020
Jak przygotować domek drewniany na zimę?

Zimowa aura nie jest zbyt łaskawa dla materiałów pochodzenia naturalnego. Dla niezabezpieczonego drewna obfite opady śniegu, mróz i chłodny wiatr mogą być szkodliwe. W jaki sposób przygotować drewniany domek na trud zimowych miesięcy?

Zabezpieczenie drewna – dlaczego jest ważne?

Drewno – choć to materiał wytrzymały, jest niestety bardzo wrażliwe, zwłaszcza na działanie czynników atmosferycznych. Nie chodzi tu tylko o mróz i ujemne temperatury. Palące słońce w lecie również może przyczynić się do pogorszenia stanu drewnianych zabudowań na przestrzeni lat. W takim razie jak działać, by drewniany domek ogrodowy po wielu miesiącach wciąż cieszył oczy i zachwycał swoim wyglądem? Kluczem do sukcesu jest impregnacja drewnianych elementów.      

Przygotowujemy drewno do impregnacji

Zacznijmy od ustalenia, w jakim stanie znajduje się drewno jeszcze przed rozpoczęciem impregnacji. Niektóre domki drewniane mogą być już zabezpieczone przez producenta, jeśli jednak wybraliśmy niezaimpregnowaną konstrukcję, proces musimy przeprowadzić samodzielnie. Pamiętajmy, by robić to w momencie, gdy drewno jest suche. Pracę najlepiej zaplanować na słoneczny dzień.

Jeśli na obrabianym drewnie znajdują się stare powłoki świadczące o lakierowaniu, w pierwszej kolejności powinniśmy się ich pozbyć. Jak to zrobić? Jeśli deski nie są sfatygowane, wystarczą druciana szczotka, detergent oraz ciepła woda. Jeśli w międzyczasie napotkamy trudności ze zdzieraniem starych powłok, możemy użyć papieru ściernego bądź szlifierki.

Pamiętajmy, że jakość drewna to niezwykle istotny aspekt podczas lakierowania. Jeśli powierzchnia jest uszkodzona, spękana lub zagrzybiona, powinniśmy ją także odpowiednio przygotować. Zaszpachlujmy powstałe ubytki i pozbądźmy się naleciałości w postaci pleśni.

Jak przeprowadzić impregnację?

Gdy już oczyścimy powierzchnię domku, możemy przejść do samej impregnacji. Oczywiście decyzja o użyciu konkretnego produktu nie może być przypadkowa. Do wyboru mamy impregnat, lazurę oraz lakierobejcę. W pierwszym przypadku preparat wniknie w strukturę drewna i będzie zabezpieczać je od środka. Z kolei lazura i lakierobejca chronią powierzchnię desek, tworząc na nich lakierową powłokę. Jej grubość ma wpływ na odporność powierzchni. Żeby uzyskać optymalną ochronę, warto połączyć ze sobą dwa preparaty.  

Przygotowując domek ogrodowy do zimy, warto zadbać również o jego wnętrze. W przeciwnym wypadku do środka dostanie się wilgoć. By tego uniknąć, należy uszczelnić wszystkie wejścia – przede wszystkim okna oraz drzwi. Warto sprawdzić także okrycie dachowe, gdzie może dochodzić do powstawania zacieków.