Prąd na działce. Jakie rozwiązanie wybrać?

Nie da się w obecnych czasach funkcjonować bez elektryczności. To dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać codzienne obowiązki i relaksować się tak, jak lubimy. Nie można też bez niego wybudować domu ani domku letniskowego na działce. Dlatego planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, należy zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest doprowadzenie prądu na działkę. Na czas budowy można skorzystać z takich rozwiązań jak np. przyłącze tymczasowe, prąd od sąsiada lub użycie agregatów, jednak są to metody uciążliwe i niezbyt praktyczne. Jak zatem podłączyć prąd na działce i ile to kosztuje?

Prąd na działce. Jakie rozwiązanie wybrać?

Podłączenie prądu do działki. Formalności

Na samym początku warto wyjaśnić podstawowe pojęcie, jakim jest „przyłącze energetyczne”. Jest to bowiem odcinek zewnętrznej instalacji elektrycznej, który łączy linię elektroenergetyczną z instalacją odbiorczą. Wszystko, co znajduje się od licznika po nasze mieszkanie, jest instalacją wewnętrzną. Niestety często w czasie wypełniania formalności możemy napotkać liczne przeszkody. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy nasza działka położona jest po prostu za daleko linii zasilającej. W takich sytuacjach niestety dostawcy nie zawsze może się opłacać przyłączanie prądu. Jeśli jednak nasza działka znajduje się na planie zagospodarowania przestrzennego, wtedy dostawca musi nam umożliwić podłączenie mediów.

Podłączenie energii elektrycznej podlega prawu energetycznemu. Na jego podstawie my jako inwestorzy jesteśmy zobowiązani ponieść koszt opłaty przyłączeniowej, zaś zakład wykonuje przyłącze na granicy działki. Przyłącze do budynków należy wykonać samodzielnie. Zanim jednak do tego dojdzie, należy złożyć wniosek.

Nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ tak naprawdę należy wypełnić gotowy formularz, w którym uzupełniamy dane osobowe, adres, numer działki, opisujemy charakter obiektu, a także określamy wielkość urządzeń, jakie będą używane w obiekcie.

Do wniosku dołączamy:

  • dokument stwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości;
  • plan zabudowy.

Ile kosztuje podłączenie prądu do działki? Koszt przyłącza energetycznego do długości 200 metrów, wynosi około 2000 zł. Zwykle zgoda zostaje wystawiona 14 dni po złożeniu dokumentów.

Przyłącze między linią energetyczną a licznikiem. Co musisz wiedzieć?

Żeby wykonać podłączenie prądu na działce, warto wiedzieć, z jakich elementów składa się instalacja elektryczna łącząca sieć z instalacją wewnętrzną domu.

Elementy instalacji:

  • przyłącze elektryczne – jest to odcinek, który zasila linię elektroenergetyczną z instalacją elektryczną budynku. Domy jednorodzinne zwykle mają przyłącza o napięciu 400 V.
  • złącze – kończy przyłącze, czyli miejsce jego przyłączenia do instalacji odbiorczej budynku. To tam umieszczone są bezpieczniki główne, a złącze zwykle zamknięte jest w specjalnej skrzynce przy ogrodzeniu.
  • licznik energii elektrycznej – znajduje się w skrzynce.
  • wewnętrzna linia zasilająca – przewód, który doprowadza prąd ze złącza do tablicy rozdzielczej.
  • tablica rozdzielcza – inaczej nazywana rozdzielnicą. Na czas budowy montowana jest jej tymczasowa wersja, po zakończeniu przenosi się ją do wnętrza budynku.

Przyłącze elektryczne. Jaką taryfę wybrać?

Podłączenie prądu na działce niesie za sobą jeszcze jeden ważny wybór. Kiedy podpisujemy umowę o dostarczenie prądu, musimy wybrać odpowiednią taryfę, którą będziemy płacić za zużyty prąd. W czasie budowy będzie to taryfa niezbyt korzystna, czyli tzw. taryfa budowlana. Kolejnym wyborem jest decyzja o taryfie jedno- lub dwustrefowej.

  • Taryfa jednostrefowa G11 – tutaj w ciągu doby za zużycie prądu płacimy taką samą stawkę. Jest ona bardzo korzystna, kiedy planujemy w domu zainstalować ogrzewanie na prąd.
  • Taryfa dwustrefowa G12 – opłaca się, kiedy wybierzemy ogrzewanie podłogowe lub zamontujemy elektryczne urządzenia grzewcze magazynujące ciepło, takie jak np. akumulacyjny piec grzewczy.

Dzięki wyborowi odpowiedniej taryfy możemy również rozliczać zużytą energię w dwóch strefach czasowych. Ponadto pamiętajmy, że obecnie bardzo często mamy możliwość wybrania z kilku dostawców prądu. Warto zapoznać się z konkurencyjnymi ofertami.

Odnawialne źródło energii. Fotowoltaika

Aby podłączyć prąd na działce, niekoniecznie musimy decydować się na tradycyjne rozwiązanie. Odnawialne źródła energii, które są tańsze i ekologiczne, to obecnie bardzo mocny trend wśród wielu właścicieli domów. Dlatego warto poznać oferty firm oferujący instalacje fotowoltaiczne, które zapewniają nam nie tylko tańsze koszty, ale przede wszystkim samowystarczalność.

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci obowiązuje przy typach instalacji takich jak:

  • Instalacja fotowoltaiczna on-grid – zaprojektowana w ten sposób, aby podłączyć ją do sieci dystrybucyjnej;
  • Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa – jest kombinacją instalacji on-grid i off-grid. Pozwala czerpać korzyści z podłączenia fotowoltaiki do sieci, ale może działać też bez niej.

Przyłączenie takie odbywa się na podstawie zgłoszenia i może to zrobić praktycznie każda osoba, również przedsiębiorstwo. Podłączenie fotowoltaiki do działki daje nie tylko niższe koszty pobierania prądu, ale przede wszystkim zapewnia wygodę i jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska. Ponadto nadal do fotowoltaiki można uzyskać dotacje, dzięki którym otrzymamy zwrot części kosztów poniesionych przy instalacji.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.