Inwestycja w domki letniskowe: jak zacząć i ile można zarobić?
Ile zarabia się na domkach letniskowych i jak zacząć to robić? Pytania te zadaje sobie wiele osób chcących zainwestować w budowę tych obiektów pod wynajem. Rentowność wynajmu domków letniskowych zależy od wielu czynników, między innymi od ich lokalizacji i standardu wykończenia.
Spis treści:
- Skąd tak duża popularność domków letniskowych?
- Jak zacząć inwestować w domki letniskowe?
- Ile można zarobić na domkach letniskowych?
- Czy domki letniskowe to dobry biznes?
Dlaczego inwestowanie w domki letniskowe cieszy się coraz większą popularnością?
Inwestycja w domki letniskowe to trend, który zyskał na popularności w czasie pandemii. Turyści szukający odpoczynku od zgiełku miasta i pragnący zakosztować kontaktu z naturą, chętnie wybierają taką formę wypoczynku. W przeciwieństwie do zatłoczonych kurortów i klasycznych hoteli domki letniskowe pozwalają na prawdziwy relaks z dala od tłumów. Także praca i nauka zdalna sprawiają, że ludzie coraz szukają alternatywnych miejsc na krótszy lub dłuższy urlop.
Inwestycja w domki letniskowe jest bardzo dobrze rokującym biznesem z dużą liczbą potencjalnych klientów. Budowa domków nie wymaga specjalnych pozwoleń, a także jest stosunkowo szybka i niedroga. Istnieje także możliwość samodzielnego montażu domku, dzięki czemu redukujemy się koszt przedsięwzięcia. Zyski z tego rodzaju inwestycji stanowią pewne źródło pasywnego dochodu przez długi czas.
Sprawdź popularne domki letniskowe z drewna w naszej ofercie!
Jak zacząć inwestować w domki letniskowe?
Aby rozpocząć inwestowanie w domki letniskowe, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce i stworzyć biznes-plan przedsięwzięcia. Rentowność wynajmu domków letniskowych zależy w dużej mierze od rodzaju postawionych konstrukcji (drewnianych lub murowanych), ich wykończenia zgodnego z odpowiednio wysokimi standardami oraz skutecznej reklamy swojej oferty.
Odpowiednie miejsce
Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników przy inwestowaniu w nieruchomości. W przypadku domków letniskowych nad morzem lub w górach to, jakie miejsce wybierzemy, może zdecydować o sukcesie naszego przedsięwzięcia. Na co więc zwracać uwagę?
Przede wszystkim warto sprawdzić okolice pod kątem widoków, dostępności sklepów, lokali usługowych i komunikacji. Warto także rozeznać się w okolicznych atrakcjach. Dla niektórych klientów oprócz spokoju i kontaktu z naturą ważna będzie także możliwość skorzystania z lokalnych rozrywek. Wybrane przez nas miejsce powinno zapewniać gościom możliwość relaksu, a także unikatowe przeżycia, których nie doznaliby nigdzie indziej.
Budowa domku letniskowego (murowanego lub drewnianego)
Budowa domku letniskowego w większości przypadków nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak w przypadku chęci posiadania murowanego domku letniskowego niezbędne będzie wynajęcie ekipy budowlanej i pozyskanie stosownych pozwoleń. Może to wygenerować większe koszty i znacznie wydłużyć czas budowy.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest budowa drewnianego domku letniskowego lub skorzystanie z oferty domków letniskowych Sodas. Wybór tego rozwiązania sprawi, że postawienie domków będzie szybsze, tańsze i pozbawione komplikacji.
Przygotowanie odpowiedniego standardu
Wysoki komfort i odpowiedni standard wypoczynku to coś, na co klienci mocno zwracają uwagę. Odpowiednie urządzenie i wyposażenie domku letniskowego sprawi, że goście zapamiętają swój pobyt na długo i z większym prawdopodobieństwem wrócą w przyszłości.
Podczas budowania domku letniskowego należy zadbać nie tylko o jego wygląd, ale także o doprowadzenie mediów, kanalizacji i wodociągów. Jeśli mamy dostęp do sieci zewnętrznych, wystarczy wystąpić z wnioskiem o przyłączenie. Jeśli nie możemy przyłączyć się do sieci, konieczne będzie odpowiednie zagospodarowanie terenu oraz wykonanie przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego.
Reklama i zdobycie klientów
Kiedy domki są już gotowe, czas na zdobycie pierwszych klientów. Jak zacząć wynajmować domki letniskowe? Przede wszystkim warto zainwestować w działania reklamowe:
- własną stronę internetową, która nie tylko pozwoli zaprezentować ofertę przyszłym gościom, ale także zwiększy naszą widoczność w Internecie;
- reklamę na portalach noclegowych, która jest jedną z najlepszych opcji na promocje biznesu. Jest to jedno z pierwszych miejsc, w którym osoby planujące wyjazd szukają noclegów. Portale noclegowe dają turystom nie tylko możliwość szerokiego wyboru, ale także sposobność szybkiej rezerwacji domku letniskowego;
- kampanie Google Ads, które pozwolą docierać do klientów poszukujących konkretnych usług i ofert. Dzięki tej metodzie można znacząco zwiększyć ruch na stronie i przychody z inwestycji. Jeśli nie ma się doświadczenia w prowadzeniu kampanii, warto zlecić ją specjalistom;
- prowadzenie social mediów, które budują relacje z klientami i pomagają docierać do nowych osób. Również w tym przypadku ważna jest znajomość zasad prowadzenia profili oraz paneli do zarządzani reklamami.
Dopełnienie wszelkich formalności
Planując biznes związany z wynajmem domków letniskowych, należy liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów i formalności. Dotyczy to głównie odpowiedniego rozliczenia przychodów z fiskusem. Warto pamiętać o kilku związanych z tym zasadach podatkowych.
- Przychody z wynajmu domku letniskowego nie są przez polskie prawo traktowane jako przychód z działalności gospodarczej.
- Również okazjonalny wynajem domku letniskowego nie stanowi powodu dla konieczności zakładania działalności gospodarczej.
- Jeśli przychody z wynajmu domku letniskowego nie przekraczają 100 tys. złotych, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem w wysokości 8,5 proc. W przypadku przekroczenia tej sumy należy odprowadzić od powstałej nadwyżki ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5 proc.
- Rozliczenie podatkowe wynikające z wynajmu domków letniskowych można rozliczać za pomocą formularza PIT-28 w miesiącu po uzyskaniu przychodu.
Ile można zarobić na domkach letniskowych?
To, ile można zarobić na domkach letniskowych, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest pobyt gości w sezonie lub poza nim. Zwykle ceny pobytów wzrastają w sezonie wiosennym i letnim. Średnia stawka zależy także od tego, ile osób zdecyduje się na pobyt. Ceny wynajmu domku letniskowego za osobę w sezonie rozpoczynają się od 60 złotych za dobę od osoby. Poza sezonem mieści się w okolicach 35 zł.
Uśredniając więc, że średni domek pomieści 6 osób, możemy zakładać, że przy takim obłożeniu osiągniemy od 360 zł przychodu za dobę.
Czy domki letniskowe to dobry biznes?
Inwestycja w domki letniskowe to biznes, który może być potencjalnym źródłem stabilnego, pasywnego dochodu. Podchodząc do inwestycji z rozsądkiem i dobrym biznes-planem, można być pewnym, że zainwestowane środki z czasem się zwrócą. Dzięki temu, że jest to inwestycja wymagająca niewielkiego zaangażowania – w porównaniu z prowadzeniem hotelu – korzyści, jakie przynosi, są naprawdę atrakcyjne.
Wszelkie dane, materiały, informacje, obliczenia, analizy, artykuły, opracowania oraz opinie, poglądy, komentarze, wiadomości itp. znajdujące się w artykule nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).
Treści publikowane na domki-sodas.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autorów.