Jak zbudować altanę ogrodową? Zrób to sam krok po kroku!

Altana ogrodowa stwarza świetne warunki do wspólnego biesiadowania, jak i spokojnego odpoczynku w pojedynkę. Dysponując niezagospodarowanym fragmentem działki, można samodzielnie stworzyć niesamowite miejsce, które przyczyni się do większego komfortu psychicznego na co dzień. Budowa altany w ogrodzie może jednak nie być tak łatwa, jak się wydaje. Zobacz, jak zbudować altanę ogrodową krok po kroku i na jaki wariant warto się zdecydować!

Jak zbudować altanę ogrodową? Zrób to sam krok po kroku!

Altana ogrodowa stwarza świetne warunki do wspólnego biesiadowania, jak i spokojnego odpoczynku w pojedynkę. Dysponując niezagospodarowanym fragmentem działki, można samodzielnie stworzyć niesamowite miejsce, które przyczyni się do większego komfortu psychicznego na co dzień. Budowa altany w ogrodzie może jednak nie być tak łatwa, jak się wydaje. Zobacz, jak zbudować altanę ogrodową krok po kroku i na jaki wariant warto się zdecydować!

Spis treści:

Prosta altana ogrodowa – jak ją samodzielnie zbudować? 

Gdy zbliża się wiosna, nadchodzi czas, kiedy warto zrobić porządki na działce. To dobry moment nie tylko na zadbanie o rośliny, ale również na stworzenie odpowiedniego miejsca do odpoczynku. Doskonałym pomysłem będzie budowa altany ogrodowej, która pozwoli przyjemniej spędzać czas na świeżym powietrzu w gronie bliskich. Altana chroni przed promieniami słonecznymi i sprawia, że każda wspólna biesiada, np. przy grillu, będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zbudować altanę ogrodową na swojej działce!

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak zrobić altankę, na samym początku każda osoba pragnąca postawić taką konstrukcję w ogrodzie musi podjąć ważną decyzję. Nie zawsze całkowicie samodzielna budowa będzie najlepszym pomysłem. Zdecydować się można na jedno z trzech rozwiązań:

  • stworzenie własnego projektu, zakup materiałów i samodzielne złożenie,
  • wybór gotowego projektu altany wraz z dedykowanymi materiałami budowlanymi i samodzielne złożenie go od podstaw,
  • zakup gotowej, złożonej altany lub opłacenie kosztów jej montażu

Każdy z powyższych wariantów ma swoje zalety i wady. Prosta altana ogrodowa może być złożona nawet przez osoby bez doświadczenia, jednak wciąż istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo takiego obiektu. Tworzenie indywidualnego projektu altany, zwłaszcza w przypadku większych konstrukcji, warto zlecić specjalistom. Ostatecznie bardzo ważny jest też wybór surowców o odpowiednich właściwościach pozwalających na podtrzymywanie dachu i długotrwałą ekspozycję w różnych warunkach pogodowych. Własny projekt może nie być optymalny dla osób, które szukają sposobu na to, jak tanim kosztem zrobić altankę.

W Sodas produkujemy najwyższej jakości gotowe altany drewniane, nowoczesne, tradycyjne i otwarte. Dzięki szerokiemu wyborowi asortymentu każdy jest w stanie znaleźć dla siebie produkt idealnie dopasowany do potrzeb!

Budowa altany ogrodowej – o czym pamiętać? 

Jeżeli nie decydujemy się na gotowy produkt, początek prac zaczyna się od wyboru projektu. Projekt altanki determinuje nie tylko rodzaj używanych materiałów, ale także jej trwałość, wygląd i przeznaczenie. Najważniejsze parametry projektu, które należy przeanalizować, to:

  • wymiary altanki – parametr, który przekłada się na możliwości eksploatacji altany. Na działkach rekreacyjnych i przy domach jednorodzinnych najczęściej buduje się niewielkie zadaszenia. Jeśli jednak altana ma zajmować powierzchnię 35 m2, trzeba pamiętać o tym, że jej postawienie może wiązać się z dodatkowymi formalnościami,
  • kształt – altany mogą występować w wielu formach, np. kwadratu, prostokąta, koła czy wieloboku. Dużą popularnością cieszą się średniej wielkości altany sześcio- i ośmiokątne. Prosta altana ogrodowa najczęściej będzie zajmowała pole kwadratu lub prostokąta, co zapewnia wysoki poziom funkcjonalności nawet przy niewielkich gabarytach.
  • zadaszenie – spośród wielu sposobów na zadaszenia altany wyróżnić można dach stały, nieprzezroczysty (np. pokryty dachówką ceramiczną), jak i rozwiązania pośrednie, które tylko w pewnym stopniu ograniczają przenikanie promieni słonecznych. Do tej ostatniej kategorii zaliczymy efektowne zadaszenie pokryte roślinnością, rustykalną strzechą, a nawet półprzezroczystymi panelami fotowoltaicznymi.
  • podłoga altany – projekt altany może, choć nie musi zawierać budowy podłogi. Wszystko zależy od specyfiki altany i efektu, który pragnie się uzyskać. Jeżeli pod zadaszenie mają być wstawione meble ogrodowe, należy postawić na solidną podłogę, która zapobiegnie nadmiernemu przenoszeniu wilgoci. Najpopularniejsze są odpowiednio zaimpregnowane deski drewniane, kompozytowe, kostka brukowa i kamień naturalny.

Oprócz powyższych czynników przy wyborze lub tworzeniu projektu altany należy wziąć pod uwagę lokalizację. Miejsce na budowę altany ogrodowej powinno być spokojne, znajdować się możliwie najdalej od granicy z drugą działką, aby móc spokojnie cieszyć się we własnym gronie, nie zakłócając przy tym spokoju sąsiadom.

Zalety i wady drewnianej altany

Spośród wszystkich pomysłów na stworzenie zacienionego miejsca na działce najpopularniejsze wydają się rozwiązania bazujące na naturalnym drewnie. Osoby zastanawiające się, jak zrobić altanę z drewna, mogą brać pod uwagę łatwy montaż i demontaż takiej konstrukcji, który nie wymaga doświadczenia budowlanego w przeciwieństwie do obiektów murowanych. Drewniana altanka świetnie się prezentuje i pasuje de facto do każdego ogrodu. 

Potencjalną wadą tego rozwiązania jest niska trwałość – jednak tylko wtedy, gdy pomija się cykliczne konserwowanie drewna. Dobrze zaimpregnowane drewno konstrukcyjne altany jest niezwykle trwałe i może świetnie się prezentować przez wiele dekad.

Budowa altany – krok pierwszy 

Początek prac to przygotowanie dokładnego planu i lokalizacji budowy. Prosta altana ogrodowa o niewielkich wymiarach może być zaprojektowana samodzielnie, można też skorzystać z gotowych projektów. Opracowując plan, trzeba mieć na uwadze rodzaj gruntu i jego przygotowanie. Dużym ułatwieniem będzie wybór gotowej altany do samodzielnego złożenia. W innym wypadku na tym etapie należy także przygotować wszystkie potrzebne materiały budowlane, komponenty, akcesoria i narzędzia do budowy. 

Fundamenty to podstawa 

Zdecydowana większość budowanych altanek nie wymaga tworzenia fundamentów. Konieczność ta pojawia się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z większym, cięższym i bardziej rozbudowanym projektem. Wówczas można zdecydować się na zrobienie wylewki betonowej. Prace zaczynają się od utwardzenia i wyrównania wyznaczonego pod budowę gruntu. Po wylaniu pierwszej warstwy betonu należy położyć izolację, a następnie wylać drugą warstwę. Po tej czynności trzeba odczekać około tygodnia, aby następnie usunąć wszystkie deski z szalunku i wykonać końcową izolację pionową.

Zastanawiając się, jak zrobić altanę ogrodową z drewna, zwykle nie trzeba jednak myśleć o fundamentach betonowych. Tradycyjna altanka drewniana może być umocowana na betonowych stopach fundamentowych, które zapewnią stabilne położenie. Elementy te muszą być osadzone na głębokości ok. 70 cm i w odległości maks. 1 m od siebie. Do stóp przytwierdza się metalowe kotwy, na których będą osadzone legary drewniane, stanowiące główną konstrukcję nośną altany.

Przeczytaj również: Jaki fundament pod domek letniskowy wybrać?

Konstrukcja ścian altany

Gdy fundamenty lub stopy fundamentowe są już gotowe, czas zabrać się za budowę altany na przygotowanej powierzchni. Ściany należy stawiać wokół słupów nośnych zakotwiczonych w fundamencie. Legary będą przenosiły ich ciężar i odpowiadały za stabilność całej konstrukcji. W zakresie budowania ścian występuje duża dowolność, a wszystko zależy od projektu. 

Ściany altany najczęściej stawia się z kompozytowych lub drewnianych prefabrykatów, co zdecydowanie jest najszybszą i najtańszą metodą na zbudowanie altany w ogrodzie. Można także postawić na deski z naturalnego drewna, panele, a nawet elementy murowane, o ile fundament na to pozwala. 

Trzeba pamiętać także o zostawieniu otworów na okna i drzwi, które powinny być wstawione w dalszej kolejności. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby konstrukcja była zróżnicowana i składała się częściowo ze ścian stałych, np. z desek, częściowo z elementów półprzezroczystych, np. z kratownic drewnianych, na których będzie rosła winorośl lub bluszcz.

Ostatnie kroki – dach altany 

Końcowym i zwieńczającym całość etapem jest postawienie dachu altany. Najłatwiejsze będzie zbudowanie dachu jednospadowego lub dwuspadowego opartego na konstrukcji szkieletowej. Do zbudowania więźby dachowej altany najczęściej korzysta się z belek drewna sosny, modrzewia lub świerku.

Na początku należy przygotować krokwie dachowe, które będą łączyły osadzone na ścianach belki nośne dachu, tzw. murłaty, z konstrukcją dachu. Wybór materiałów, gęstości i sposobu osadzenia desek zależy od gabarytów konstrukcji i jej specyfiki. Rodzaj szkieletu determinowany jest też przez sposób wykończenia dachu i jego ciężar. Kilkumetrowa, prosta altana ogrodowa może składać się z kilku belek szkieletowych łączących ze sobą wszystkie osie. Pokrycie dachowe powinno być dostosowane do rodzaju fundamentów i konstrukcji. Pełen fundament umożliwia na cięższe wykończenie, np. pokrycie dachu altany blachodachówką lub papą. Lekka, niewielka altana może być wykończona także w stylu rustykalnym. Ciekawym pomysłem jest strzecha lub kratownica umieszczona na szkielecie. 

Udekorowanie altany ogrodowej 

Gdy altana jest już gotowa, nadchodzi czas na jej wyposażenie i udekorowanie. Podłogę można okryć specjalną wykładziną, a ściany ozdobić roślinnością. W zależności od preferencji do środka można wstawić grill i wybrane meble ogrodowe, np. krzesła, stół lub kanapę wykonaną z materiałów odpornych na wilgoć i niskie temperatury.

Mała altana ogrodowa może być zaprojektowana i wybudowana bez większego doświadczenia. Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia tego, jak zrobić altanę ogrodową z wielospadowym dachem, zabudowaną i usytuowaną na betonowym fundamencie. Satysfakcja z samodzielnej budowy jest ogromna, ale bardziej skomplikowane projekty warto zostawić fachowcom. Wybór gotowej, zadaszonej altany nie tylko będzie bezpieczniejszy dla jej przyszłych użytkowników, ale także przyczyni się do oszczędności czasu i pieniędzy. 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.