Bezpieczny pies w ogrodzie. Jak urządzić przestrzeń przyjazną czworonogom?

Z jednej strony chcielibyśmy mieć piękny, zadbany ogród, który niemal przez cały rok będzie cieszył oczy nasze i naszych znajomych. Z drugiej jednak nasze czworonogi to niemal członkowie rodziny i zależy nam na tym, by były szczęśliwe i bezpieczne na przydomowym terenie. Jak to pogodzić i na co zwrócić uwagę? Jedno jest pewne. Da się!

Bezpieczny pies w ogrodzie. Jak urządzić przestrzeń przyjazną czworonogom?

Psia strefa – najlepsze miejsca dla psa w ogrodzie

Niemal zawsze podczas projektowania ogrodu dzielimy go na pewne strefy: strefę relaksu, reprezentacyjną, gospodarczą, czy po prostu warzywniak. Kiedy w grę wchodzą czworonogi, niezbędna jest jeszcze jedna, wyjątkowa strefa. Miejsca dla psa w ogrodzie wymagają zdecydowanie innej organizacji i wyposażenia. Pies ma przecież inne potrzeby niż my, dlatego aranżacja przestrzeni będzie w tym wypadku wymagała nieco innej organizacji.

Wybieg dla psa – wyjątkowa strefa relaksu dla pupila

Czworonogi, podobnie jak my, potrzebują swojej strefy wypoczynkowej, której funkcje idealnie spełniać będzie wybieg dla psów. O czym pamiętać, które miejsce w ogrodzie wybrać i jak je zorganizować?

Żeby nasz pies, był szczęśliwy w ogrodzie, należy zacząć od wybrania dla niego odpowiedniej lokalizacji. Wybieg powinien być częściowo zacieniony, by uchronić psa od ciągłego operowania słońca, zwłaszcza przy letnich, wysokich temperaturach. Dobrym wyjściem jest także umieszczenie w kojcu kilku płyt chodnikowych, które nagrzewają się znacznie wolniej. Warto w tym miejscu skorzystać z przestrzeni pod zadaszeniem (jeśli taką posiadamy) lub pod drzewem. Możemy także własnoręcznie zbudować niewielki daszek na wzór wiaty ogrodowej.

Miejsce dla psa w ogrodzie warto wybrać również pod kątem jego charakteru. Jeśli lubi przebywać w towarzystwie, zaplanujmy jego wybieg np. w sąsiedztwie dziecięcej strefy relaksu.

Pamiętajmy też, aby kojec był ogrodzony, np. siatką. Pozwoli to zwierzęciu poczuć się bezpiecznie, a jednocześnie obserwować, co dzieje się wokół. Istotny jest także rozmiar ogrodzonego wybiegu. W przypadku małych pupili ogrodzone miejsca dla psów w ogrodzie nie powinny być mniejsze niż 9 m2, przy pieskach średnich – min. 12 m2, a w przypadku dużych psów, mierzących powyżej 65 cm, minimalna wielkość wybiegu to 15 m2. Oczywiście im więcej, tym lepiej.

Pies w ogrodzie i idealna buda

Bezpieczny pies w ogrodzie to także jego buda, czyli miejsce, gdzie będzie spał lub schroni się przed deszczem, słońcem lub wiatrem. Ochronę przed ostatnim z wymienionych czynników zapewni przyleganie jednej ze ścian budy do domu. Jeżeli dodatkowo otwór wejściowy umieścimy od wschodu lub zachodu, buda nie będzie się zbytnio nagrzewać latem ani nadmiernie schładzać zimą. Pamiętajmy, by wielkość budy była dopasowana do rozmiaru naszego pupila!

Co z ogrodzeniem domu i działki? 

Ryzyko ucieczki psa z działki zawsze istnieje. Żeby je zminimalizować, musimy zadbać o porządne ogrodzenie terenu, które uniemożliwi pupilowi samodzielne wyjście, a nieproszonym gościom ewentualne dokarmianie czy nawet kradzież psa. Jakie więc powinno być bezpieczne dla czworonoga ogrodzenie?

Najlepszą opcją jest ogrodzenie pełne, najlepiej wysokie, które uniemożliwi kontakt obcych z psem. Dodatkowo to, co dzieje się na zewnątrz, nie będzie drażniło i skupiało uwagi naszego czworonoga. By pies nie kopał pod ogrodzeniem, warto także zaprojektować je wraz z podmurówką.

Aby uniemożliwić czworonogom podkop na zewnątrz lub zadeptywanie trawy (psy uwielbiają obchody), warto tuż przy ogrodzeniu pozostawić wolny od roślin pas pokryty np. ozdobnymi kamyczkami. Szczęśliwy i bezpieczny pies to pies pod opieką!

Wodne zagrożenia dla psa w ogrodzie

Zdarza się, że w ogrodzie znajduje się basen lub oczko wodne w pobliżu otwartej altany ogrodowej. I choć większość psów umie pływać, nie każdy to lubi i dobrze znosi, zwłaszcza gdy temperatury są niskie. Pies w ogrodzie powinien i w tej kwestii pozostać bezpieczny. Postarajmy się odgrodzić stanowiska wodne. Można zrobić to estetycznie i zarazem bezpiecznie np. za pomocą płyt antypoślizgowych lub tarasowych (basen), a wokół oczka ustawić elementy drobnej architektury: większe donice, gazony czy palisady.

Odpowiednia roślinność i rośliny trujące dla psa

Podgryzanie roślin leży w psiej naturze i tego nie zmienimy. Możemy jednak dopasować zieleń, eliminując z listy zakupów rośliny trujące dla psa. Do szczególnie niebezpiecznych zaliczamy cis (ryzyko zaburzeń pracy serca), złotokap zwyczajny, tojady, ligustry pospolite, a także popularne majowe konwalie. Także w tym przypadku niebezpieczne miejsca dla psa w ogrodzie skutecznie zabezpieczy mała architektura. Mogą być to specjalne obrzeża, murek z większych kamieni, siatka o ciekawym wzorze. Dzięki tym rozwiązaniom rośliny trujące dla psa pozostaną odseparowane i istnieje prawdopodobieństwo, że pies w ogóle się nimi nie zainteresuje.

Pies szczęśliwy to pies bezpieczny!

Jeśli pies w ogrodzie jest wybiegany i zmęczony, nie będzie niszczył roślin i kopał. Spędzaj z nim wolne chwile, ucz aportować, zbuduj aktywne miejsce dla psa w ogrodzie – plac zabaw! Może to być tor przeszkód, slalom z palików, a ze starych opon zorganizuj tunel. Kup mu do tego kilka zabawek, a będziesz cieszył się pięknym ogrodem i psem najszczęśliwszym na świecie!

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.