Sauna, prace w ogrodzie, książka, czyli jak się zrelaksować bez wydawania majątku?

   18.03.2021
Sauna, prace w ogrodzie, książka, czyli jak się zrelaksować bez wydawania majątku?

Praca, domowe obowiązki, dzieci i mnóstwo zajęć oraz rzeczy, o których codziennie musisz pamiętać – wszystko to sprawia, że na co dzień trudno się zrelaksować. A bez relaksu nie ma mowy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu! Odpoczynek to nie tylko egzotyczne wakacje, wykorzystaj nasze sposoby na relaks prace w ogrodzie, saunę czy chwilę z książką. Zobacz proste propozycje na odzyskanie spokoju ducha.

 

Jak się zrelaksować? Dbaj o siebie i swoją głowę

Rok 2020 był czasem zmian, chaosu, niepewności i ciągłego mierzenia się z kryzysem na wielu płaszczyznach. Obecnie również doświadczamy skutków trwającej już od wielu miesięcy pandemii. Jednak nie tylko sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie wpływa na codzienne samopoczucie. Każdego dnia, każdy z nas, prowadzi mniejszą lub większą walkę. Biegniemy za marzeniami, wykonujemy niezliczoną ilość codziennych obowiązków i próbujemy pogodzić wszystkie aspekty naszego życia: pracę, relacje rodzinne i towarzyskie, dbanie o zdrowie, czas dla siebie czy na rozwój osobisty. Wielu z nas zapomina o sposobach na relaks i odstresowanie się.

 Jak podają ostatnie wyniki badań na temat zdrowia psychicznego Polaków, to obok pandemii Covid-19, mamy epidemię depresji. Na depresję choruje 350 mln ludzi na świecie, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje jednak, że epidemia dopiero nadchodzi i niebawem depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie.

 W Polsce natomiast około 8 milionów osób na co dzień mierzy się z różnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi. Co robić, by cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym? Należy zadbać o balans między sobą a światem zewnętrznym i przede wszystkim wiedzieć, jak się relaksować. Czas dla siebie jest o wiele bardziej istotny niż czas dla innych. Dlaczego? Bo każde szczęście zaczyna się od Ciebie. Jeśli nie zadbasz o swój spokój, to nie dasz szczęścia innym. Być może ta rada wyda Ci się zbyt prosta, ale wprowadzenie jej w życie nie zawsze jest łatwe.

 

Sposoby na relaks nie muszą być kosztowne

Wiele osób po prostu wstydzi się przyznać, że ma problemy, gorsze samopoczucie czy odczuwa smutek. Kult Zachodu, który mocno wszedł już do naszego społeczeństwa, wiąże się ze wzorcem "keep-smiling” (ang. uśmiechaj się). Uśmiechamy się przez zęby, zachowujemy pozorną pogodę ducha, na zewnątrz pokazujemy szczęście, a w środku mierzymy się z codziennością. Czy są zatem sposoby na relaks i odstresowanie się, by i w środku i na zewnątrz móc być szczęśliwym?

 Sposoby na relaks to m.in:

  •        kontakt z naturą: prace w ogrodzie, spacery leśne,
  •        aktywność fizyczna: trening, uprawianie sportu, bieganie, spacery,
  •        prorozwojowe czynności np. czytanie, udział w szkoleniach, webinarach,
  •        formy relaksu ciała: sauna, kąpiele w balii, masaże, zabiegi kosmetyczne,
  •        medytacja, rozwój osobisty, wszelkiego rodzaje prace ze swoim wnętrzem.

W wielu przypadkach z pomocą przychodzi natura. Tak, kontakt z przyrodą, zielenią, lasem. W Szkocji lekarze na receptę wypisują doświadczanie natury. Brzmi abstrakcyjnie? Nic bardziej mylnego: „Natura na receptę nic nie kosztuje, jest łatwo dostępna, pozwala na lepszy kontakt z otoczeniem, co może prowadzić do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego mówi dr Chloe Evans, lekarka która prowadziła szkocki program. Warto zatem jak najwięcej czasu spędzać w lesie, na łące, w ogrodzie. Spacerować, czytać książki. Sposobem na relaks mogą być prace w ogrodzie, obserwowanie cyklów życia roślin, pielenie grządek czy samo przebywanie wśród kwiatów, drzew i innych form zieleni oraz natury. Godzina marszu w lesie czy popołudnie z książką na leżaku w ogrodzie nic nie kosztuje, a zapewnia zastrzyk pozytywnej energii i uspokojenie skołatanych myśli.

 

Sposoby na relaks i odstresowanie się

Czy istnieją sprawdzone sposoby na odstresowanie się i sposoby na relaks? Tak, ale trzeba je zaplanować, dobrać do swoich potrzeb i zrealizować. Dla niektórych idealną odstresowującą czynnością będzie trening, wysiłek fizyczny, dla innych może być to joga na świeżym powietrzu, sauna, medytacja czy kąpiel w balii (sauny i balie ogrodowe znajdziesz na naszej stronie internetowej – regularne korzystanie z tych form relaksu nie tylko poprawia humor i uspokaja, ale wpływa też zbawiennie na zdrowie fizyczne). Inni z kolei woleliby obejrzeć dobry film, czy wyjść na kolację ze znajomymi. Rodzaj relaksu należy dopasować do swoich preferencji, ale warto zadbać o to, by relaks był także czasem pożytecznym i wnoszącym coś do naszego życia. Niech będzie to związane z budowaniem dobrych relacji czy poprawą zdrowia. Do odstresowujących czynności nie należy zaliczać czynności niszczących nasze zdrowie.

Dobrym sposobem na odstresowanie się może być aktywność fizyczna, a także medytacja. Trening na świeżym powietrzu, bieganie czy prace w ogrodzie znacząco mogą przyczynić się do obniżenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli mamy do dyspozycji ogród, zainwestujemy w balię lub saunę. W wolnych chwilach będą one stanowić idealne miejsce do głębokiego relaksu.

Na nasz nastrój wpływa także zadowolenie z konkretnych obszarów naszego życia. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z pracy, warto podjąć kroki, by ją zmienić. Jeśli kuleje nasz związek, nie warto odkładać naprawy relacji na później. Wszelkie odkładane sprawy prędzej czy później po prostu wracają i to często ze zdwojoną siłą. Należy pamiętać, by dbać o siebie o swoje dobre samopoczucie i poziom zadowolenia z życia. Planuj czas dla siebie i czas na relaks. Zobaczysz, jak szybko wygospodarowanie nawet dwóch godzin tygodniowo tylko na pracę ze sobą, relaks czy aktywności, które lubisz, przyniosą korzyść Tobie i ludziom wokół Ciebie.