Domek w stylu skandynawskim. Jaki wybrać i jak go urządzić?

Domek letniskowy – doskonałe miejsce do relaksu i letniego wypoczynku. Przebywanie wśród natury i obcowanie z nią pozwala się odprężyć, zapomnieć o codziennych sprawach i naładować baterie. Doskonale wiedzą o tym Skandynawowie, którzy swoje zamiłowanie do naturalności przenoszą na grunt dekoratorski. Warto się tym inspirować podczas aranżowania własnych czterech kątów. Jak urządzić domek letniskowy w stylu skandynawskim? 

Domek w stylu skandynawskim. Jaki wybrać i jak go urządzić?

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o budownictwo i aranżację wnętrz. Regularnie występują oczywiście w krajach skandynawskich, ale jego wyjątkowość i rozpoznawalność sprawiły, że szybko znalazł uznanie także w wielu innych częściach świata.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski? Za jego główne cechy uznaje się przede wszystkim prostotę i naturalność. W praktyce oznacza to:

  •          wykorzystanie naturalnych materiałów – głównie drewna oraz kamienia,
  •          jasną kolorystykę – wynikająca z zastosowanych tworzyw. Biel, beż, jasne odcienie szarości,
  •          praktyczne formy i rozwiązania – podstawą stylu skandynawskiego jest wygoda i komfort, celem jest uzyskanie harmonii w pomieszczeniu.

Jak wybrać domek letniskowy w stylu skandynawskim?

Budowę swojej skandynawskiej przystani należy rozpocząć oczywiście od wyboru odpowiedniego domku letniskowego. Jedną z cech charakteryzujących domki skandynawskie jest fakt, że są tworzone z elementów prefabrykowanych – konstrukcja powstaje w wyniku połączenia przygotowanych już wcześniej części. Tak będzie także w przypadku domku letniskowego. Producent dostarczy szkielet oraz elementy niezbędne do budowy.

Jaki domek letniskowy wybrać? Niektórzy producenci w odpowiedzi na oczekiwania klienta umieszczają w swoich ofertach produkty, nawiązujące stylistycznie do skandynawskiego stylu budowania. By jeszcze bardziej nadać mu północnego charakteru, warto odpowiednio go pomalować. Szare lub bordowe ściany stanowią rozpoznawalną podstawę – wszystkie pozostałe elementy, takie jak framugi, drzwi, okna, najlepiej pomalować białą farbą.

Skandynawski domek letniskowy – jak go urządzić?   

Jak już wspominaliśmy wcześniej, podstawą stylu skandynawskiego są naturalne materiały. W przypadku domku letniskowego nie stanowi to problemu – drewniane wykończenie sprawdzi się w tej sytuacji idealnie.

Jak urządzić domek letniskowy w stylu skandynawskim? Konieczny będzie oczywiście odpowiedni dobór mebli. Dominującym materiałem będzie drewno, ale nie oznacza to monotonii i jednorodności. W jasnym pomieszczeniu ciemne lub czarne akcenty będą nadawać elegancji i szyku. Warto stawiać także na naturalność, a nie przesadną sterylność. Często pozornie niepasujące do siebie elementy umeblowania mogą stworzyć ciekawy efekt i urozmaicić wystrój. Dodatki w postaci dywanu oraz kominka uczynią pomieszczenie jeszcze bardziej przytulnym. Starajmy się uczynić otaczająca przestrzeń wygodną i funkcjonalną – to klucz do osiągnięcia zamierzonego efektu.          

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.