Wiata czy garaż, czyli najlepsze miejsca na parkowanie samochodu na działce

   11.02.2021
Wiata czy garaż, czyli najlepsze miejsca na parkowanie samochodu na działce

Wiele osób zastanawia się, czy dla samochodu lepsza będzie wiata, czy może garaż. Obie formy mają wiele zalet, jednak to, którą z nich wybrać, musi być podyktowane własnymi preferencjami oraz środkami, którymi dysponujemy. W tekście przeanalizujemy obie te opcje, weźmiemy pod uwagę ceny i funkcje ochronne. Podpowiemy, co wybrać.

Co lepsze – wiata czy garaż?

Garaż czy wiata – wiele osób zastanawia się, co będzie lepszym rozwiązaniem, aby uchronić auto przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych podczas przebywania na działce. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych oczekiwań względem takiego schronienia. Wpływ na ostateczną decyzję ma także czas, jaki spędzamy w domku letniskowym oraz pory roku, w których tam przebywamy.

Zarówno garaż, jak i wiata mają swoje zalety. Wady? Na pewno mniej jest ich po stronie garażu. Wiata tylko częściowo ochroni pojazd. Trzeba wziąć pod uwagę również czynnik ekonomiczny – garaż na pewno będzie droższy, ale może jednocześnie spełniać funkcję składziku. Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące obu tych rozwiązań.

Wiata – tanie rozwiązanie na sporadyczne wypady za miasto

Jeśli korzystamy z domku na działce wyłącznie w okresie wiosenno-letnim, do ochrony samochodu świetnie sprawdzi się wiata. To dobre rozwiązanie, aby przede wszystkim ochronić lakier przed słońcem. Ułatwi również mycie auta, ponieważ jego powierzchnia nie będzie nagrzana.

Dzięki mocnej konstrukcji wiata jest odporna na różne, nawet trudne, warunki atmosferyczne. Nie zniszczą jej ani silne wiatry, ani deszcze. Dodatkowo to dobra ochrona samochodu w przypadku gradobicia – ukośny dach sprawi, że wszystko spadnie obok.

Należy jednak pamiętać, że wiata to jedynie doraźne rozwiązanie – auto będzie chronione wyłącznie od góry. Zimą ochroni oczywiście przed śniegiem, jednak wilgoć wciąż będzie gromadzić się wewnątrz pojazdu, a szyby najpewniej będą wymagać odszronienia. Oczywiście jeśli ktoś szuka tylko takiego rozwiązania, wiata będzie idealna, jednak pełnię ochrony zapewni dopiero garaż.

Garaż – pełna ochrona twojego auta

Jeśli zastanawiasz się czy postawić wiatę czy garaż, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Sodas oferuje garaże z wiatami. To dobre rozwiązanie, kiedy chcesz zaparkować tylko na chwilę lub gdy spodziewasz się gości. Ale przede wszystkim zyskujesz pełnoprawny garaż.

To niezwykle wygodne rozwiązanie. Zwłaszcza w momencie, kiedy do domku letniskowego przyjeżdżamy przez cały rok. Garaż chroni auto przed słońcem, deszczem, śniegiem i mrozem. Jednocześnie pozwala na dobre zaaranżowanie pozostałej przestrzeni – możemy w nim przechować opony oraz wszystkie niezbędne narzędzia.

To także świetne rozwiązanie dla miłośników detailingu oraz majsterkowania. Jeśli lubimy sami dbać o swoje auto, a do działki jest doprowadzona kanalizacja, wyposażmy swój garaż w odpływ wody, podłogę wyłóżmy kaflami i możemy dbać o pojazd jak profesjonaliści. Wszystko zależy oczywiście od środków, którymi dysponujemy, ale teraz możemy spokojnie skorzystać z dobrej myjki ciśnieniowej oraz osuszacza na sprężone powietrze. Możemy też sami polerować lakier – dzięki temu, że samochód cały czas pozostaje wewnątrz, jego powierzchnia jest przygotowana do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Nie musimy się obawiać o pył niesiony przez wiatr w trakcie woskowania czy nakładania bardziej wymagających powłok ochronnych.

Mając garaż, można też bez problemu przeprowadzić wszystkie mniej złożone czynności serwisowe auta. Wymiana filtrów, a nawet oleju nie będzie już problemem. Wystarczy mieć podnośnik, kobyłki i praca od razu stanie się łatwiejsza. W ten sposób można też zaoszczędzić, ponieważ wiele zadań można wykonać własnym sumptem – są proste i szybkie.

Wiata czy garaż? To zależy od przestrzeni

Poza własnymi oczekiwaniami względem miejsca do przechowania auta oraz środkami finansowymi, niezwykle ważną kwestią jest przestrzeń. Tak naprawdę to ona poniekąd definiuje, czy możemy sobie pozwolić na wiatę czy garaż. Jeśli nasza działka jest niewielka, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wiata, która nie zabiera dużo miejsca, a spełnia podstawowe warunki ochrony auta.

Natomiast jeśli posiadamy sporo ziemi do zagospodarowania, możemy zdecydować się na garaż. Oczywiście ważne w tym momencie jest też ukształtowanie terenu. Może się bowiem okazać, że postawienie garażu będzie niemożliwe lub będzie wymagać wiele prac przygotowawczych. A to się wiąże z dodatkowymi – sporymi – kosztami. Zanim więc podejmiemy decyzję, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dopiero wtedy będziemy wiedzieć, które rozwiązanie jest najbardziej sensowne.