Modne domy dla każdego. Parterowe, drewniane, letniskowe

   19.07.2021
Modne domy dla każdego. Parterowe, drewniane, letniskowe

Każdy sezon w modzie rządzi się swoimi prawami. O ile garderobę możemy dość często aktualizować, o tyle budowa domu jest przedsięwzięciem zaplanowany na wiele lat. Na szczęście istnieją sposoby na to, by postawić modny dom niewielkim kosztem lub starej budowli dodać nieco szyku. Jak to zrobić?

Modne domy, czyli jakie są trendy?

Trendy w polskim budownictwie mocno się zmieniają. Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy stawiali domy duże, piętrowe, z myślą o wielopokoleniowych rodzinach. Królowały rezydencje z dużym metrażem, balkonami, tarasami, zdobieniami.

Dziś, ze względu na mocny trend posiadania własnego domu oraz na chęć życia za miastem, decydujemy się na zupełnie inne formy, bardziej dostępne, tańsze, przeznaczone dla młodych rodzin.

Modne domy to dziś domy parterowe, bez piwnicy i balkonów. To domy energooszczędne, o prostej bryle. Stawiamy na minimalistyczny design, mniejszą powierzchnię i szybszą budowę. Modne domy to współcześnie domy funkcjonalne, takie które nie generują wysokich kosztów utrzymania.

Modne domy parterowe

Z badań wynika, że najchętniej budowanymi domami są domy parterowe. Polacy stawiają domy parterowe z poddaszem użytkowym lub bez niego. Zdecydowanie widać trend rezygnacji z piwnicy. Garaż budowany jest najczęściej jako integralny element bryły budynku. Rzadziej decydujemy się na garaż wolnostojący. Modne domy parterowe to domy dość proste, rozłożyste, o powierzchni do 120 metrów kwadratowych. Zazwyczaj salon połączony jest z kuchnią, dostępne są 2 lub 3 sypialnie i pomieszczenia dodatkowe: garderoba, spiżarnia.

Domy parterowe są tańsze w budowie niż domy piętrowe, chociażby ze względu na rozmieszczenie instalacji wodno-sanitarnej.

Modne domy parterowe: modułowe

Domy modułowe to hit w krajach skandynawskich. Czym się charakteryzują? Domy modułowe buduje się z gotowych komponentów. Na działce łączy się je ze sobą, stawia się je na specjalnych fundamentach. Komponenty do budowy domu modułowego są przygotowywane w fabryce.

Budowle takie są energooszczędne i, odpowiednio przygotowane, mogą służyć za konstrukcje całoroczne. Ich zaletą jest przede wszystkim atrakcyjna cena. Koszt budowy modnego domu modułowego jest znacznie niższy niż domu budowanego tradycyjną metodą murowania. Kolejny plus domów modułowych to szybkość realizacji. W przypadku domów murowanych inwestycja może się ciągnąć nawet do 3 lat, dom modułowy za to powstaje na naszej działce nawet w kilka tygodni, a samo postawienie, czyli montaż na wybranym terenie, zajmuje kilka dni.

Jakie domy modułowe są modne? Królują domy z przeszkleniami, otwartymi przestrzeniami oraz z elewacją z elementami drewna. Dość popularne w ostatni czasie są modułowe domy o powierzchni do 35m2, które można postawić na działce bez uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Modne domy modułowe – z czego są robione?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje domów modułowych w zależności od materiału ich wykonania. Szkielet domu modułowego może być wykonany z drewna lub ze stali. W zależności od technologii wykonania dobierane jest także ocieplenie domu. Zazwyczaj wykonuje się je z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej.

Domy drewniane mocno w modzie

Domy modułowe można wykonać z drewna. Surowiec ten pozwala na stworzenie bardzo różnorodnych form domu i jego kształtów. Modne domy drewniane to dziś domy z dużymi przeszkleniami. Wyglądają pięknie na otwartych przestrzeniach. Świetnie komponują się z leśnym krajobrazem. Dają poczucie naturalnego budownictwa wśród natury, dlatego chętnie wybierane są na działki rekreacyjne. Domy drewniane z powodzeniem mogą być zamieszkiwane całorocznie. Wszystko zależy od standardu ich wybudowania i wykończenia.

Modne domy letniskowe

Króluje drewno w nowoczesnej formie. Elewacje w przeróżnych kolorach, dużo okien, przez które swobodnie wpada światło dzienne. W domach letniskowych stawia się na duże okna tarasowe lub okna z antresoli. Inwestorom zależy na maksymalnym poczuciu bycia blisko natury.

Modne domy letniskowe często są zbudowane z modułów, drewniane, wtapiające się w otoczenie. Użycie naturalnych surowców sprzyja ekologii i architektonicznie wpisuje się w przestrzeń wokół budynku. Rekreacja jest dziś utożsamiana ze spokojem, zielenią, ogrodem czy lasem. Podobnych form szukamy zatem w naszych domach.

Ciekawy jest fakt, że domy letniskowe możemy postawić na wymarzonej działce w kilka tygodni od zamówienia. Modułowe rozwiązania to szybkość realizacji, energooszczędność, niższe koszty budowy i naturalne surowce. Nowoczesna architektura idzie w stronę prostych rozwiązań. Modne teraz liczne przeszklenia i otwarte przestrzenie odzwierciedlają nowe potrzeby ludzi – wyjścia do natury, obcowania z nią i mieszkania w otoczeniu przyrody. Beton i mury kojarzone z solidnością są dziś synonimem miasta, szybkiego życia i odcinania się od ludzi. Modne domy letniskowe to z kolei burzenie barier między naturą a ludźmi.