Urlop za miastem. Jak przygotować działkę?

   11.05.2020
Urlop za miastem. Jak przygotować działkę?

W dobie pandemii koronawirusa wielu z nas musi zrezygnować ze swoich urlopowych planów. Nie ma szans na zagraniczne wojaże ani dalekie wycieczki. Nie możemy udać się na wakacje all inclusive, a wielu z nas nawet po otwarciu hoteli będzie odczuwać niepokój związany z wyjazdami. Nic dziwnego – wszyscy dbamy o to, by wraz z rodziną zachować zdrowie. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem na bezpieczne spędzenie wakacji jest pobyt na działce za miastem. Ci szczęściarze, którzy mogą sobie na to pozwolić, powinni najpierw przygotować teren do urlopu. Żeby zdążyć ze wszystkim, prace należy rozpocząć już wiosną. Jak przygotować działkę do lata? Odpowiadamy!

Praca na działce – wiosna wzywa!

Urlop na działce to świetne rozwiązanie na bezpieczne wakacje w dobie epidemii. Posiadanie własnego kawałka ziemi jest dzisiaj luksusem, którego można pozazdrościć. Nie musimy spędzać ciepłych dni zamknięci w czterech ścianach. W każdej chwili możemy spakować bagaże i przenieść się do leśnego, polnego raju na wsi. Ale żeby tak się stało, musimy najpierw nasz teren dobrze przygotować do sezonu. Prace na działce rozpoczynamy wiosną – kiedy kwitną pierwsze kwiaty, a drzewa wypuszczają zielone pąki. To najlepszy moment na to, by rozpocząć plan przygotowawczy.

Pierwszym krokiem powinno być zatroszczenie się o miejsce do spania. Jeżeli planujemy spędzić lato za miastem, musimy mieć bezpieczne schronienie dla całej rodziny. Ci, którzy posiadają domek letniskowy, powinni dobrze obejrzeć go z każdej strony i upewnić się, że nigdzie nie ma żadnych ubytków, że na ścianach nie pojawiła się pleśń. Zadbajmy o rury, którym po zimie zdarzają się nieszczelności i pęknięcia. Należy również obejrzeć dach i upewnić się, że nigdzie nie ma przecieków, dachówki są na swoim miejscu, nie pojawia się rdza. Tak, by mieć pewność, że wiejski azyl faktycznie zapewni nam maksymalną ochronę.   

Budujemy dom!

Jeżeli nie dorobiliśmy się jeszcze domku, to najlepszy moment, by w niego zainwestować. W zależności od tego, jak duża jest nasza rodzina, mogą to być małe chatki lub większe, piętrowe budowle. Dom nie musi być ogromny, ważne, by znalazło się miejsce dla wszystkich członków rodziny. Do tego kuchnia i łazienka, które zapewnią komfort wszystkim mieszkańcom. Taki domek – nawet niewielkich rozmiarów – posłuży nam długie lata i będzie stanowić doskonałe schronienie na wiosnę, lato, a nawet jesień. W ofercie Sodas można znaleźć szeroki wybór domków letniskowych – klasycznych lub takich w nordyckim stylu. Różne wymiary, style i typy wykończenia sprawiają, że każdy znajdzie tutaj swój wymarzony projekt. Romantyczna Wenecja, minimalistyczne Wilno czy rustykalna Barcelona? Do wyboru, do koloru.

Jak przygotować działkę do lata? Czas na rośliny

Ale wiosenne prace na działceto nie tylko te związane z przygotowaniem domu. Po zimie naszego wsparcia potrzebują też rośliny. Wraz z pierwszymi promieniami kwietniowego i majowego słońca przystępujemy więc do pracy. Musimy skopać grządki, na których posiejemy warzywa, przygotować miejsce na kwiaty, posiać pierwsze ozdobne rośliny. Żeby oszczędzić sobie pracy w przyszłym roku, kupmy sadzonki kwiatów wieloletnich, które będą cieszyć oko w również w kolejnych sezonach. To też dobry czas na wsadzanie do ziemi cebulek, sianie kopru i pietruszki. Przycinamy krzewy, strzyżemy żywopłoty. I cieszymy się zielenią.

Zastanawiając się nad tym, jak przygotować działkę do lata, nie możemy zapomnieć też o zewnętrznych elementach infrastruktury. Sprawdźmy, czy na chodnikach i podjazdach nie pojawiły się żadne ubytki. Powyrywajmy chwasty wokół płytek chodnikowych, by pięknie się prezentowały. Jeśli któraś z płyt pękła, wymieńmy ją na nową. Bo wiosenne prace na działce mają przede wszystkim zapewnić wszystkim komfort i bezpieczeństwo.

Relaks na łonie natury

Przygotowanie działki do lata to nie tylko ciężka praca, ale też wielka przyjemność. To świetny sposób na odpoczynek w tych trudnych, skomplikowanych czasach. Nic tak nie relaksuje, jak kontakt z przyrodą. Przebywanie na łonie natury, jak pokazują badania, wpływa zbawiennie na nasze zdrowie i samopoczucie. Relaksujemy się, odpoczywamy, słońce smaga nasze policzki, a organizm produkuje witaminę D. A do tego gwarantujemy sobie sporą dawkę aktywności fizycznej. A ruch to zdrowie! Połączmy więc przyjemne z pożytecznym – niech prace na działce wiosną będą dla nas sposobem na oderwanie się od stresującej codzienności. Oraz początkiem pięknej, letniej przygody za miastem.