Domek na drzewie – spełniamy marzenie z dzieciństwa

   27.01.2022
Domek na drzewie – spełniamy marzenie z dzieciństwa

Marzyłeś w dzieciństwie o domku na drzewie? Nic straconego. Możesz zrealizować marzenie teraz i przy okazji uszczęśliwić swoją pociechę! To wcale nie takie trudne. Jakie drzewo wybrać, jakich materiałów i narzędzi użyć i jak zamocować domek w bezpieczny sposób? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak zrobić domek na drzewie i co Ci będzie do tego potrzebne?

Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie drzewo. Powinno mieć ono minimum 30 cm średnicy, być zdrowe, bez śladu pasożytów i chorób. Im grubsze gałęzie i głębsze korzenie, tym lepiej. Ma ono stanowić solidną i bezpieczną podstawę dla domku. Najlepszym wyborem będzie brzoza, dąb, klon lub duża jodła.

Aby zbudować na drzewie domek dla dzieci, potrzebny jest projekt. Jeśli mamy zdolności do majsterkowania i umiejętności techniczne, możemy zrobić go sami. Jeśli nie, warto skorzystać z gotowego projektu.

Budowa domku na drzewie wymaga też przygotowania najważniejszych narzędzi. Potrzebne będą wiertarka, wyrzynarka, pilarka oraz szereg akcesoriów takich jak: drabina, wkręty, śruby, młotki, belki, miarki, okulary ochronne.

Wśród surowców, z których powstanie domek na drzewie, powinny znaleźć się grube deski (szczególnie polecane sosnowe, bukowe lub dębowe), drewniane słupki, kantówki.

Jak zbudować domek na drzewie – podłoga

Na tym etapie budowania domku na drzewie w ruch pójdą wyrzynarki, szlifierki, łączniki, młotki i wszystko to, co pozwoli nam stworzyć spójną, stabilną całość.

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć podłogę. Używamy do tego dodatkowych wsporników. Powstaje w ten sposób rama naszego domku. Kolejny krok to zamontowanie domku. Można wykonać to na 3 sposoby: bezpośrednie przytwierdzenie belek do pnia, za pomocą tzw. pływającej platformy, czyli zawieszenia konstrukcji na gałęziach przy użyciu lin i łańcuchów oraz najbardziej ekologiczna i bezpieczna opcja – ustawienie domku na drewnianych słupach i podporach wkopanych w ziemię.

Do wypełnienia podłogi używamy najgrubszych desek, zwracając szczególną uwagę na ich dokładne docięcie, pasujące do pnia i gałęzi. 

Domek na drzewie – ściany i sufit

Szkielet ścian wykonamy z kantówek drewnianych (czterokątnych listew o gładkiej powierzchni), które następnie wypełnić możemy płytami OSB. Pamiętajmy, aby pozostawić otwory na okna i drzwi. Jak zbudować domek na drzewie, z którego skorzystają także rodzice? Tu odpowiedź tkwi w wysokości ścian. Pamiętajmy, by dopasować ją nie tylko do nas, ale także dzieci, które stale rosną!

Aby korzystać z naszej nowej budowli w każdą pogodę, pamiętajmy, aby zamontować solidny dach. W tego typu konstrukcjach najlepsze rozwiązanie to dach płaski lub dwuspadowy. W tym celu sprawdzi się blacha falista, deski, płyty bitumiczne, a także wspomniane płyty OSB, które należy pokryć papą.

Ważnym elementem w budowie drewnianych domków jest zadbanie o ich wodoszczelność. W tym celu warto skorzystać ze specjalnej folii z tworzywa sztucznego. Montujemy ją do ramy i dopiero na niej umieszczamy wszystkie deski. Pamiętajmy również o zaimpregnowaniu drewna odpowiednimi środkami, które zabezpieczą domek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, utrwalą surowiec i ochronią przed działaniem szkodników.

Wejście do domku naszych marzeń 

Trzy najpopularniejsze rodzaje konstrukcji to:

       1. drabinka sznurowa skonstruowana ze sznura i krótkich szczebelków do niej przymocowanych. Jest ona jednak chwiejna i początkowo może sprawiać trudności. 

       2. druga opcja to tradycyjna drabina – takie bez problemu dostaniemy w sklepach z artykułami budowlanymi i stolarskimi.

       3. trzecia opcja to samonośne schody. To rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, zwłaszcza że możemy dodatkowo zamontować balustradę.

Rodzaj wejścia do domku na drzewie warto zaplanować już w początkowym etapie. Pomoże to w budowaniu konstrukcji oraz urządzaniu naszego domku.

Jak urządzić domek na drzewie?

Aby nasz domek na drzewie prezentował się okazale i był spójny z domem oraz ogrodem, możemy go pomalować. Świetnie sprawdzi się kolorystyka zbliżona do elewacji domu, ale równie dobrze wyglądać będzie ulubiony kolor naszych pociech. W końcu to spełnienie marzeń!

Wewnątrz zaopatrzmy nasze dzieło w kilka poduszek, krzesełka i stolik. Aby nasz domek na drzewie przypominał prawdziwy, dobrym pomysłem będzie umieszczenie w nim sprzętów w wersji zabawkowej takich jak np. popularne kuchnie czy zestaw dla małego majsterkowicza. Jednak na pytanie o to, jak urządzić domek na drzewie, najlepszą odpowiedzią będzie wyobraźnia i fantazja naszych pociech. Możemy też sięgnąć do naszych marzeń i stworzyć domek na drzewie, który ucieszy wszystkich członków rodziny!

Domek na drzewie – pomoc

Niestety nie wszyscy mamy zdolności techniczne. Dlatego na każdym etapie, na którym mamy wątpliwości, warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Pamiętajmy, że domek na drzewie ma być przede wszystkim bezpieczny dla dzieci. Dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy zgłosić się do fachowca, który odpowie na wszystkie pytania.

Jest też opcja gotowego domku dla dzieci wraz lub zakupienia go w prostych do zmontowania elementach. To zaoszczędzi nie tylko czas. Da również gwarancję solidnej konstrukcji opartej na profesjonalnym projekcie.